Oceanarium wewnątrz

Sezon turystyczny nad Bałtykiem może trwać cały rok – o trudnej sztuce inwestowania

Do tej pory wydawało się, że nadmorskie atrakcje turystyczne w Polsce są w stanie przyciągać turystów jedynie podczas ciepłych pór roku. Okazuje się, że dzięki odpowiedniemu planowaniu inwestycyjnemu sezon może trwać cały rok. Dowodem na to jest współpraca z aob consulting z powstającym Oceanarium w Międzyzdrojach.

Sezon nad Bałtykiem trwa od maja do października. Jesień i zima to czas uśpienia. Tylko nielicznym udaje się w tym okresie przyciągnąć do siebie klientów i gości. Zadania postanowił podjąć się Marek Stępień, inwestor planujący otwarcie całorocznego Oceanarium wraz z kompleksem rekreacyjno-edukacyjnym w Międzyzdrojach. Przedsiębiorca do tej pory prowadził działalność wystawienniczą w kilku punktach na polskim wybrzeżu. Rosnące zainteresowanie tematyką podwodnej fauny i flory wśród turystów skłoniło go do podjęcia realizacji stałego projektu, który zasłuży na miano prawdziwego oceanarium. Początkowo atrakcja miła być realizowana etapami. Kluczem do sukcesu okazało się doradztwo inwestycyjne aob consulting i wsparcie w postaci planu działania i pozyskania środków finansowania z funduszy zewnętrznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Pozyskane środki opiewają na kwotę 2,75 mln zł. Dzięki temu projekt będzie mógł być zrealizowany bez podziału na etapy.

W ten sposób powstał projekt komplementarny pod względem promocji turystyki rodzinnej, poznawczej i kulturowej. Cele działalności Oceanarium zakładają promowanie przyrody i ekologii. Projekt ma również wpłynąć na promocję działań instytucji publicznych i organizacji samorządowych, poprzez współpracę z takimi miejscami i grupami jak: Woliński Park Narodowy, Muzeum Przyrodnicze w Międzyzdrojach, Lokalna Grupa Rybacka Zalew Szczeciński, czy Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo w Rozwoju”. Oceanarium będzie też otwarte na szkoły. Dzięki stworzeniu odpowiedniego zaplecza, na miejscu, prócz wycieczek, będzie można również prowadzić zajęcia. Plan działania zakłada też współpracę z biurami turystycznymi, touroperatorami oraz organizacjami turystycznymi w celu promowania nowej atrakcji turystycznej.

Wszystkie te prace mają doprowadzić do jednego — zwiększenia zainteresowania turystów regionem Pomorza Zachodniego. I co najważniejsze dla inwestora, jego przychody wzrosną w naturalny sposób. Oceanarium będzie jednym z najnowocześniejszych i największych obiektów tego typu w Polsce. Akwaria będą prezentowały gatunki ryb z egzotycznych zakamarków świata. Przewidziana data zakończenia projektu to czerwiec 2019 r. Zdaje się, że od tego czasu sezon nad polskim morzem będzie trwał 12 miesięcy.