Artykuły
Nieruchomości

Czym jest zadatek?

W momencie zawierania umowy strony często decydują się na zabezpieczenie w formie zaliczki lub zadatku. Dziś skupimy się na tym drugim i odpowiemy na pytania:

 • Czym jest zadatek i kiedy się go wpłaca?
 • Jaki jest jego cel i jakie przynosi konsekwencje?
 • Jakiej wysokości jest standardowy zadatek?

Czym jest zadatek i kiedy się go wpłaca?

Zadatek jest prawnie regulowany przez Kodeks Cywilny (Dz.U.2019.0.1145 art. 394), gdzie postanowiono, że jest to świadczenie w postaci pieniężnej lub rzeczowej, wręczane drugiej stronie przy zawieraniu umowy – najczęściej przedwstępnej.

Jaki jest cel zadatku i jakie przynosi on konsekwencje?

Jest to zabezpieczenie realizacji umowy chroniące obie strony. Jeśli nie dojdzie do jej wykonania przez jedną ze stron, to ta druga może od niej odstąpić, a nawet żądać odszkodowania.

Możliwe są 3 sytuacje:

 • Kiedy usługa nie zostanie zrealizowana przez klienta, zadatek przepada na rzecz usługodawcy.
 • Kiedy usługa nie zostanie zrealizowana z winy usługodawcy, zadatek zostaje zwrócony klientowi w podwójnej wysokości.
 • Kiedy umowa zostanie rozwiązana przez obie strony, lub z powodu okoliczności niezależnych od żadnej ze stron, zadatek zostaje zwrócony w takiej samej wysokości, w jakiej został wpłacony.

Tym samym dyscyplinuje on obie strony w dotrzymaniu warunków zawartej umowy.

Jakiej wysokości jest standardowy zadatek?

Ustalenie poziomu zadatku jest dowolne. Należy jednak pamiętać, że wysokość zadatku nie może przekroczyć wartości przyszłego zobowiązania, ponieważ jedna ze stron mogłaby otrzymać odszkodowanie nieadekwatne do wartości umowy.

W przypadku rynku nieruchomości bardzo często kupujący, zawierając umowę przedwstępną, płaci sprzedającemu zadatek, który wynosi 10% całości ustalonej ceny sprzedaży.

Jak poprawnie oszacować cenę nieruchomości?

Autor wpisu

Jestem specjalistą od digital marketingu oraz customer experience. Mam wieloletnie doświadczenie w branży finansowej oraz nieruchomości.

W aob consulting zajmuję się tworzeniem kampanii marketingowych dla nas oraz naszych klientów w oparciu o najnowsze technologie.

Odpowiadam też za przygotowanie merytoryczne naszej kadry oraz materiałów wychodzących spod szyldu aob consulting.

Prywatnie pasjonat sportu i czarny pas BJJ w klubie Berserkers Team Szczecin.

Cezary Żmuda

Marketing Manager

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

adres
Armii Krajowej 14b, IIIp
72-600 Świnoujście

Formularz kontaktowy

  Zapytanie

  Termin

  Dane kontaktowe

  Zgody

  Zapisz się do newslettera

  Bądź na bieżąco z naszymi artykułami

   Imię
   Nazwisko
   E-mail
   Zapoznałam/em się z informacjami o Administratorze oraz o przetwarzaniu moich danych osobowych. Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi. Jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług, w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę, a także w przyszłości przekazywać informacje handlowe.

   Prezentacja nieruchomości

   Wypełnij formularz, nasz konsultant prześle Ci dokumenty

    Imię
    Nazwisko
    E-mail
    Telefon
    Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, iż Administratorem Państwa danych osobowych jest aob consulting Sp. z o.o. Sp. K. z siedzibą w Świnoujściu (72-600), ul. Armii Krajowej 14B, NIP: 8551585816 Polityka prywatności.