Artykuły

Ubezpieczenia

Dobra, a zła polisa co zrobić, aby zabezpieczyć majątek firmy i spać spokojnie?

          Na pytanie, czy każda firma powinna, posiadać polisę odpowiedź zawsze ,będzie twierdząca. Odpowiedź na pytanie, co zrobić, aby to była dobra polisa… jest trochę trudniejsze.


Na rynku ubezpieczeniowym istnieje duży wybór pakietów ubezpieczeniowych, które chronią zarówno nieruchomości jak i majątek ruchomy przedsiębiorstw. Łatwo się w tym pogubić ,  dlatego najważniejsze jest to , żeby polisa „była skrojona na miarę”, żeby ubezpieczone zostały , wszystkie kluczowe elementy przedsiębiorstwa a sumy ubezpieczenia odpowiadały wartości rynkowej poszczególnych składników majątku.


Szukanie dobrej polisy należy zacząć od wyboru wariantu ubezpieczenia: czy będą to ryzyka nazwane, czy opcja typu „ all risk”
Tutaj podpowiedź najlepiej, jeśli będzie to polisa typu „ all risk” czyli polisa ubezpieczenia od wszystkich ryzyk. W praktyce oznacza to, że ubezpieczyciel odpowiada za szkody spowodowane wszystkimi zdarzeniami losowymi (również takimi, których nie da się przewidzieć) z wyjątkiem tych, które zostały jednoznacznie wyłączone w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
Co ważne z tego typu polisy łatwiej jest otrzymać odszkodowanie, ponieważ to na ubezpieczycielu spoczywa ciężar „dowodu”, to ubezpieczyciel powinien wskazać konkretny podpunkt w wyłączeniach, który odnosi się do szkody. Po stronie przedsiębiorcy pozostaje tylko zgłoszenie szkody, resztą zajmuje się ubezpieczyciel.


Kolejnym punktem w drodze do wyboru dobrej polisy jest przygotowanie i zebranie informacji o rodzaju i specyfiki mienia, które chcemy ubezpieczyć. Przedsiębiorcy powinni odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących m.in. zabezpieczeń przeciwpożarowych i antywłamaniowych, wiedzieć jak najwięcej o materiałach wykorzystanych do budowy nieruchomości, czy samej konstrukcji budynku. Pozwoli to na uzyskanie dodatkowych zniżek przy zakupie polisy. Najważniejszym jednak powodem, dla którego przedsiębiorcy powinni przejść przez ten etap jest fakt ,że w przyszłości w przypadku wystąpienia szkody minimalizuje się ryzyko – odmowy wypłaty odszkodowania.


Warto również zastanowić się nad tym, czy nie rozszerzyć polisy o dodatkowe klauzule. Właściwie wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe oprócz standardowego zakresu ubezpieczenia oferują dodatki np. włączenie odpowiedzialności za:
• dodatkowe koszty działalności gospodarczej,
• stałe koszty działalności gospodarczej,
• koszty odtworzenia dokumentacji,
• drobne prace remontowo-budowlane,
• koszty uprzątnięcia pozostałości po szkodzie.
Maksymalne rozszerzenie polisy zapewni przedsiębiorcy pełniejszą ochronę i co trzeba znowu powtórzyć, zminimalizuje ryzyko odmowy wypłaty odszkodowania. Często zdarzają się rzeczy, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, dlatego przedsiębiorcom powinno zależeć, żeby polisa chroniąca ich firmę była ” dobra” .
W praktyce przedsiębiorcy za bardzo skupiają się na składce za daną polisę zapominając o tym ,że polisa powinna przede wszystkim chronić majątek i umożliwić dalsze funkcjonowanie firmy po wystąpieniu szkody. Nie istnieje polisa, która chroni dosłownie przed wszystkim. Warto jednak żeby przedsiębiorcy podeszli bardzo świadomie do wyboru ubezpieczenia, znali Ogólne Warunki polisy i wiedzieli na co mogą liczyć w przypadku powstanie szkody.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

adres
Armii Krajowej 14b,
72-600 Świnoujście
Imię
E-mail
Treść wiadomości
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, iż Administratorem Państwa danych osobowych jest Art Of Business Finanse I Ubezpieczenia Sp. z o.o. Sp.K. z siedzibą w Świnoujściu przy ulicy Armii Krajowej 14B.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Zaakceptowanie zgody na wykorzystanie plików cookies jest jednoznaczne z zapoznaniem się i przyjęciem treści Polityki prywatności.