Artykuły

Dotacje

Dotacje – dobry pomysł to nie wszystko

Planując rozwój działalności każda firma szuka dodatkowych źródeł finansowania. Dotacje często wydają się być ciekawą formą. Należy jednak dobrze przemyśleć o co i gdzie chcemy się ubiegać, aby nie mieć problemów z późniejszym rozliczeniem. Nie powinniśmy  zakładać, że po dotację przychodzimy, aby tylko uzyskać środki. Naszym głównym celem powinien być rozwój,

Przygotowując się do ubiegania o dotację musimy przede wszystkim dobrze poznać branżę, w której planujemy działać lub działamy i chcemy się rozwijać. Musimy pamiętać, że głównym celem wsparcia dotacyjnego jest innowacyjność, więc nasz projekt powinien w „jakimś” stopniu być innowacyjny.   

Jednym z pierwszych kroków przy poznawaniu branży jest: – dogłębna analiza konkurencji, – panujące trendy i – możliwości rozwoju, co pozwoli na wykazanie przewagi naszego projektu. Porównujemy podobne firmy, czy osiągnęły sukces i z czego on wynikał. Warto poczytać wywiady z ich właścicielami i przejrzeć branżowe magazyny, które o tym pisały. Poznanie branży pozwali na wyklarowanie wizji  firmy i jej możliwego sukcesu osiągniętego dzięki dotacji.

Musimy się również zastanowić, czy sam projekt konkurencji pozwolił jej się rozwinąć, czy były jednak inne czynniki mające na to wpływ. Jeśli były inne, to  jakie i czy dla naszego sukcesu mogą one mieć znaczenie. Przykładowo, ubiegając się o dotację dla naszego Klienta na budowę oceanarium w Międzyzdrojach (link do ich strony) nie osiągnęlibyśmy sukcesu umieszczając ten sam projekt w centrum miasta przemysłowego, do którego turyści raczej nie przyjadą.

Ocena projektu w stosunku do otoczenia, w jakim będzie funkcjonował, pozwala na przejście do szczegółów. Wiemy już, na jaki rynek chcemy wejść i z czym. Teraz nasz projekt musi nabrać takich cech, aby można było dopasować do niego dofinansowanie. Wokół tego rozpoczynamy konstruowanie biznes planu, aby wpisywał się w założenia danego konkursu dotacyjnego.

Wspomniana innowacyjność w pozyskaniu dotacji otwiera drogę do startu w większości konkursów, a w wielu innych otrzymamy za to dodatkowe punkty. Dodatkowym wskaźnikiem mającym wpływ na ocenę będzie planowane zatrudnienie nowych pracowników. Nasz wkład własny w projekt (czytaj więcej: link do osobnego artykułu) oraz jego innowacyjność procesowa lub marketingowa (czytaj więcej: link do osobnego artykułu) to zazwyczaj kryteria pojawiające się w każdym konkursie i stosownie w nim punktowane.

W kolejnym kroku szukamy konkursów typowych dla naszej branży. Pozostając przy przykładzie oceanarium były to m.in. wpływ projektu zarówno na zwiększenie ruchu na szlakach turystycznych, jak i wpływ na podniesienie atrakcyjności turystycznej miejsca. W tym przypadku argumentem za realizacją projektu była jego całoroczność, gdyż takie miejscowości jak Międzyzdroje wyraźnie odczuwają spadek napływu turystów poza sezonem. Projekt zaś powoduje, że mogą oni przyjechać do tej miejscowości także poza nim, gdyż oferta letnia zostaje uzupełniona o ofertę, z której można skorzystać również w okresie jesienno – zimowym.

Zebranie wszystkich kryteriów pozwala na wstępną ocenę szans projektu na zakwalifikowanie do dotacji. Jeżeli mamy taką możliwość, to badamy wcześniejsze konkursy z podobnego działania. Analizujemy ile punktów zdobywały wtedy projekty i czy przy obecnych założeniach projektu mielibyśmy wtedy szansę, aby się zakwalifikować.

Proces ten jest pracochłonny i wymaga dużego zaangażowania, jednak sukces jest możliwy do osiągnięcia, jeśli dobrze się do tego przygotujemy. Działalność firmy może wtedy nabrać drugiego oddechu.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

adres
Armii Krajowej 14b,
72-600 Świnoujście
Imię
E-mail
Treść wiadomości
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, iż Administratorem Państwa danych osobowych jest Art Of Business Finanse I Ubezpieczenia Sp. z o.o. Sp.K. z siedzibą w Świnoujściu przy ulicy Armii Krajowej 14B.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Zaakceptowanie zgody na wykorzystanie plików cookies jest jednoznaczne z zapoznaniem się i przyjęciem treści Polityki prywatności.