Inteligentne specjalizacje województwa zachodniopomorskiego
Opracowując plany rozwoju, każdy z regionów określa, które branże gospodarki są u niego silne i wykazują największe szanse na dalszy rozwój.

Po co tworzyć plan rozwoju?
Pozwala to na kierowanie środków na inwestycje dające największą szansę na zwrot i dalsze zyski. Urząd Marszałkowski WZP wskazuje, że „regionalna specjalizacja oznacza zidentyfikowane, wyjątkowe cechy i aktywa regionu, podkreślające przewagę konkurencyjną oraz skupiające regionalnych partnerów i zasoby”.
Analiza i wnioski.
Z tego wynikają inteligentne specjalizacje, w których dodatkowo „podkreśla się konieczność uwzględnienia przy ich wyznaczaniu następujących elementów: sfery B+R, wykorzystania w produkcji, rozszerzenia zasięgu na rynku regionalnym i ponadregionalnym”.
Wszystkie te cechy, po licznych konsultacjach, pozwoliły na wyodrębnienie w ramach naszego województwa następujące branże, które mają największe szanse na uzyskanie środków dotacyjnych.
Są to:
- Wielkogabarytowe konstrukcje wodne i lądowe.
- Zaawansowane wyroby metalowe.
- Produkty drzewno-meblarskie.
- Opakowania przyjazne środowisku.
- Produkty inżynierii chemicznej i materiałowej.
- Nowoczesne przetwórstwo rolno-spożywcze.
- Multimodalny transport i logistyka.
- Produkty oparte na technologiach informacyjnych.
Kierunki rozwoju województwa zostały tu wyraźnie nakreślone.
Są tu więc branże, których rozwój ważny jest dla całego kraju i nasz region również dostrzega w tym szansę.
Jednak najbardziej charakterystyczne dla zachodniopomorskiego wydają się:
- Wielkogabarytowe konstrukcje wodne i lądowe – z uwagi na położenie (Port Szczecin – Świnoujście) powstaje tu wiele tego typu konstrukcji, które mogą być transportowane drogą morską.
- Produkty drzewno-meblarskie – z uwagi na posiadane zasoby naturalne regionu.
- Multimodalny transport i logistyka – z uwagi na położenie na ważnych szlakach komunikacyjnych (droga S3 od portu w Świnoujściu do granicy z Czechami, dogodne połączenie autostradowe z
Berlinem) oraz dostępność do zespołu morskich portów Szczecin – Świnoujście.

Co wynika z inteligentnych specjalizacji?
Firmy z tych branż mają więc największą szansę na otrzymanie wsparcia przy rozwijaniu swojej działalności, a ich potencjale świadczy fakt, że łącznie w tzw. globalnym łańcuchu wartości (czyli systemie powiązań pomiędzy firmami, z elementami tak połączonymi, że jedna branża nie może funkcjonować bez drugiej, np. produkcja towarów z transportem i dystrybucją) firmy te odpowiadają za 94,7% wszystkich przychodów z eksportu wygenerowanych przez podmioty działające na terenie województwa zachodniopomorskiego.