Artykuły
Dotacje

Inteligentne specjalizacje województwa zachodniopomorskiego

Opracowując plany rozwoju, każdy z regionów określa, które branże gospodarki są u niego silne i wykazują największe szanse na dalszy rozwój.

Po co tworzyć plan rozwoju?

Pozwala to na kierowanie środków na inwestycje dające największą szansę na zwrot i dalsze zyski. Urząd Marszałkowski WZP wskazuje, że „regionalna specjalizacja oznacza zidentyfikowane, wyjątkowe cechy i aktywa regionu, podkreślające przewagę konkurencyjną oraz skupiające regionalnych partnerów i zasoby”.

Analiza i wnioski.

Z tego wynikają inteligentne specjalizacje, w których dodatkowo „podkreśla się konieczność uwzględnienia przy ich wyznaczaniu następujących elementów: sfery B+R, wykorzystania w produkcji, rozszerzenia zasięgu na rynku regionalnym i ponadregionalnym”.

Wszystkie te cechy, po licznych konsultacjach, pozwoliły na wyodrębnienie w ramach naszego województwa następujące branże, które mają największe szanse na uzyskanie środków dotacyjnych.

Są to:

 • Wielkogabarytowe konstrukcje wodne i lądowe.
 • Zaawansowane wyroby metalowe.
 • Produkty drzewno-meblarskie.
 • Opakowania przyjazne środowisku.
 • Produkty inżynierii chemicznej i materiałowej.
 • Nowoczesne przetwórstwo rolno-spożywcze.
 • Multimodalny transport i logistyka.
 • Produkty oparte na technologiach informacyjnych.

Kierunki rozwoju województwa zostały tu wyraźnie nakreślone.

Są tu więc branże, których rozwój ważny jest dla całego kraju i nasz region również dostrzega w tym szansę.

Jednak najbardziej charakterystyczne dla zachodniopomorskiego wydają się:

 • Wielkogabarytowe konstrukcje wodne i lądowe – z uwagi na położenie (Port Szczecin – Świnoujście) powstaje tu wiele tego typu konstrukcji, które mogą być transportowane drogą morską.
 • Produkty drzewno-meblarskie – z uwagi na posiadane zasoby naturalne regionu.
 • Multimodalny transport i logistyka – z uwagi na położenie na ważnych szlakach komunikacyjnych (droga S3 od portu w Świnoujściu do granicy z Czechami, dogodne połączenie autostradowe z
  Berlinem) oraz dostępność do zespołu morskich portów Szczecin – Świnoujście.

Co wynika z inteligentnych specjalizacji?

Firmy z tych branż mają więc największą szansę na otrzymanie wsparcia przy rozwijaniu swojej działalności, a ich potencjale świadczy fakt, że łącznie w tzw. globalnym łańcuchu wartości (czyli systemie powiązań pomiędzy firmami, z elementami tak połączonymi, że jedna branża nie może funkcjonować bez drugiej, np. produkcja towarów z transportem i dystrybucją) firmy te odpowiadają za 94,7% wszystkich przychodów z eksportu wygenerowanych przez podmioty działające na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Autor wpisu

  Kontakt

  Skontaktuj się
  z nami

  adres
  Armii Krajowej 14b, IIIp
  72-600 Świnoujście

  Formularz kontaktowy

   Zapytanie

   Termin

   Dane kontaktowe

   Zgody

   Zapisz się do newslettera

   Bądź na bieżąco z naszymi artykułami

    Imię
    Nazwisko
    E-mail
    Zapoznałam/em się z informacjami o Administratorze oraz o przetwarzaniu moich danych osobowych. Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi. Jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług, w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę, a także w przyszłości przekazywać informacje handlowe.