Artykuły
Dotacje

Jak odpowiednio wcześnie przygotować się do startowania o dotacje?

Ustalenie od kiedy powinniśmy zacząć planowanie pozyskania dotacji, jest związane z określeniem, w jakim czasie i w jakim kierunku chcemy rozwijać naszą firmę. Im więcej zmian planujemy, tym ten proces będzie dłuższy. Pod uwagę musimy też brać planowane konkursy, aby zmieścić się czasie, na który zostały ogłoszone.

W artykule piszemy:

 • jak zacząć planowanie uzyskania dotacji;
 • gdzie szukać informacji o konkursach i ich terminach.

Planując uzyskanie dotacji, należy zastanowić się ile czasu zajmie uzyskanie dodatkowych dokumentów, które mogą być niezbędne do przedstawienia. Mogą to być dokumenty z urzędów, tj. zaświadczenia czy pozwolenia, których uzyskanie może trwać nawet do 30 dni. Mogą to być również dokumenty pozyskiwane od podmiotów zewnętrznych, np. architektów w przypadku projektów budowlanych. Jeśli planujemy realizację projektu w partnerstwie czy to z innym przedsiębiorcą, czy z instytucją naukową, to również działania przygotowawcze tego podmiotu musimy mieć na uwadze.

Na początkowym etapie rozeznajemy również koszty przedsięwzięcia. Musimy więc zwracać uwagę na ważność oferty, która zazwyczaj wynosi zaledwie 30 dni. W zależności od branży, w jakiej działa firma, ceny mogą ulegać zmianie, zanim przystąpimy do konkursu dotacyjnego. Zdarza się też, że pomimo posiadania oferty przed ubieganiem się o dotację konieczne jest także przeprowadzenie postępowania ofertowego po jej uzyskaniu w celu wyboru wykonawcy prac czy dostawcy maszyn lub usług, co również należy mieć na względzie.

Gdzie szukać informacji o konkursach?

Najlepszą wyszukiwarką, na której są pewne i aktualne wiadomości, jest rządowa strona funduszeeuropejskie.gov.pl. Po wpisaniu odpowiednich kryteriów tj. branża firmy, lokalizacja czy też planowane działania, na które ubiegać się chcemy o dotację, wyświetlą nam się informacje o dostępnych konkursach. Najlepiej jednak nie poprzestawać tylko na tym.

Sprawdzić powinniśmy również strony instytucji organizujących konkursy w ramach danych programów. Zaczynamy od stron Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska lub bezpośrednio na stronach dedykowanych programom operacyjnym, tj. Inteligentny Rozwój, Infrastruktura i Środowisko czy Wiedza, Edukacja, Rozwój. Sprawdzamy harmonogramy konkursów (zazwyczaj są ustalane na cały rok, więc dzięki zapoznaniu się z nimi będziemy mieli więcej czasu na przygotowanie).

Informacje o konkursach znajdujemy także na stronach instytucji regionalnych, tj. urzędy marszałkowskie organizujące konkursy w ramach regionalnych programów operacyjnych czy wojewódzkie urzędy pracy. W każdym województwie działają także punkty informacyjne funduszy europejskich, których pracownicy udzielają porad co do możliwości uzyskania dotacji.

Wiedząc, w którą stronę będziemy chcieli rozwijać firmę oraz ile czasu potrzebujemy na przygotowanie się do uzyskania dotacji, możemy wystartować w konkursie i liczyć na zakwalifikowanie się do dofinansowania. Proces ten również zajmuje trochę czasu, o czym więcej można przeczytać  TUTAJ.

Autor wpisu

  Kontakt

  Skontaktuj się
  z nami

  adres
  Armii Krajowej 14b, IIIp
  72-600 Świnoujście

  Formularz kontaktowy

   Zapytanie

   Termin

   Dane kontaktowe

   Zgody

   Zapisz się do newslettera

   Bądź na bieżąco z naszymi artykułami

    Imię
    Nazwisko
    E-mail
    Zapoznałam/em się z informacjami o Administratorze oraz o przetwarzaniu moich danych osobowych. Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi. Jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług, w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę, a także w przyszłości przekazywać informacje handlowe.