Jaki wpływ na cenę nieruchomości ma lokalizacja?
Jednym z kluczowych kryteriów, które wpływają na cenę nieruchomości, jest jej lokalizacja. Czasem zdarza się, że dwie parcele o podobnych parametrach w tym samym mieście różnią się ceną nawet o kilkadziesiąt procent. Dlaczego tak się dzieje? Jakie lokalizacje cieszą się największą popularnością?
Preferencje lokalizacji nieruchomości w zależności od jej przeznaczenia
Osoby, które decydują się na zakup mieszkania lub domu zazwyczaj cenią sobie bliskość terenów zielonych czy też niskie natężenie hałasu i zdecydowanie chętniej zakupią lokal na obrzeża miasta, niż osoby poszukujące apartamentu pod wynajem wakacyjny czy działki pod hotel, dla których niebagatelnym znaczeniem będzie odległość od zabytków, miejsc kulturalnych i centrum miasta.
Z kolei dla osób, które poszukują działki pod lokal użytkowy, najlepszym rozwiązaniem będą miejsca cechujące się większym natężeniem ruchu i lepszą ekspozycją na potencjalnych klientów.
Dlatego przy analizie położenia danej nieruchomości warto wziąć pod uwagę:
- Wielkość aglomeracji
- Położenie względem centrum miasta
- Klimat osiedla i jego prestiż
- Odległość od obiektów zabytkowych i kulturalnych
- Bliskość terenów zielonych
- Dostępność placów zabaw, szkół i przedszkoli
- Otoczenie lokali gastronomicznych, sklepów i obiektów użyteczności publicznej
- Miejsca parkingowe (naziemne lub podziemne)
- Dostęp do komunikacji miejskiej
- Położenie względem kierunków świata (nasłonecznienie)
- Widok z okien (panorama)
- Odległość od tras szybkiego ruchu, torowisk, terenów przemysłowych, szpitali i cmentarzy
Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej nieruchomości warto więc przeanalizować, czego oczekujemy od tego miejsca, a dopiero w drugiej kolejności skupić się na cenie za metr kwadratowy.
Jeśli nabywamy działkę i dopiero planujemy ruszyć z budową, musimy mieć pewność, że nasze plany pokrywają się z decyzjami miasta w tym zakresie – MPZP (Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego), WZiZT (Warunkami Zabudowy i Zagospodarowania Terenu) lub SUiKZP (Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego) i że będziemy mogli je zrealizować. W tym celu warto zlecić wykonanie Analizy Chłonności Terenu.
Jeżeli zamierzamy kupić mieszkanie spółdzielczo-własnościowe, możemy spotkać się z sytuacją, w której obiekt nie będzie posiadał Księgi Wieczystej. Czy taka transakcja jest ryzykowana i dlaczego może się opłacać?
Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu „Nieruchomość nie ma księgi wieczystej. Co zrobić?”