Artykuły
Nieruchomości

Jaki wpływ na cenę nieruchomości ma lokalizacja?

Jednym z kluczowych kryteriów, które wpływają na cenę nieruchomości, jest jej lokalizacja. Czasem zdarza się, że dwie parcele o podobnych parametrach w tym samym mieście różnią się ceną nawet o kilkadziesiąt procent. Dlaczego tak się dzieje? Jakie lokalizacje cieszą się największą popularnością?

Preferencje lokalizacji nieruchomości w zależności od jej przeznaczenia

Osoby, które decydują się na zakup mieszkania lub domu zazwyczaj cenią sobie bliskość terenów zielonych czy też niskie natężenie hałasu i zdecydowanie chętniej zakupią lokal na obrzeża miasta, niż osoby poszukujące apartamentu pod wynajem wakacyjny czy działki pod hotel, dla których niebagatelnym znaczeniem będzie odległość od zabytków, miejsc kulturalnych i centrum miasta.

Z kolei dla osób, które poszukują działki pod lokal użytkowy, najlepszym rozwiązaniem będą miejsca cechujące się większym natężeniem ruchu i lepszą ekspozycją na potencjalnych klientów.

Dlatego przy analizie położenia danej nieruchomości warto wziąć pod uwagę:

 • Wielkość aglomeracji
 • Położenie względem centrum miasta
 • Klimat osiedla i jego prestiż
 • Odległość od obiektów zabytkowych i kulturalnych
 • Bliskość terenów zielonych
 • Dostępność placów zabaw, szkół i przedszkoli
 • Otoczenie lokali gastronomicznych, sklepów i obiektów użyteczności publicznej
 • Miejsca parkingowe (naziemne lub podziemne)
 • Dostęp do komunikacji miejskiej
 • Położenie względem kierunków świata (nasłonecznienie)
 • Widok z okien (panorama)
 • Odległość od tras szybkiego ruchu, torowisk, terenów przemysłowych, szpitali i cmentarzy

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej nieruchomości warto więc przeanalizować, czego oczekujemy od tego miejsca, a dopiero w drugiej kolejności skupić się na cenie za metr kwadratowy.

Jeśli nabywamy działkę i dopiero planujemy ruszyć z budową, musimy mieć pewność, że nasze plany pokrywają się z decyzjami miasta w tym zakresie – MPZP (Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego), WZiZT (Warunkami Zabudowy i Zagospodarowania Terenu) lub SUiKZP (Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego) i że będziemy mogli je zrealizować. W tym celu warto zlecić wykonanie Analizy Chłonności Terenu.

Jeżeli zamierzamy kupić mieszkanie spółdzielczo-własnościowe, możemy spotkać się z sytuacją, w której obiekt nie będzie posiadał Księgi Wieczystej. Czy taka transakcja jest ryzykowana i dlaczego może się opłacać?

Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu „Nieruchomość nie ma księgi wieczystej. Co zrobić?”

Autor wpisu

Jestem specjalistą od performance marketingu. Mam wieloletnie doświadczenie w branży finansowej, nieruchomości oraz mocny background w branżach B2C.

W aob consulting zajmuję się tworzeniem materiałów digital oraz kampanii marketingowych dla nas, oraz naszych klientów.

Prywatnie pasjonat sportu i czarny pas BJJ oraz trener w klubie Berserkers Team Szczecin.

Cezary Żmuda

Marketing Manager

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

adres
Armii Krajowej 14b, IIIp
72-600 Świnoujście

Formularz kontaktowy

  Zapytanie

  Termin

  Dane kontaktowe

  Zgody

  Zapisz się do newslettera

  Bądź na bieżąco z naszymi artykułami

   Imię
   Nazwisko
   E-mail
   Zapoznałam/em się z informacjami o Administratorze oraz o przetwarzaniu moich danych osobowych. Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi. Jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług, w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę, a także w przyszłości przekazywać informacje handlowe.