Artykuły
Finansowanie

Prowadzisz hotel? Dowiedz się jak w trudnych czasach restrukturyzacja kredytu może pomóc Twojej firmie

Po stosunkowo dobrym początku roku Europę dotknął kryzys związany z pandemią COVID-19, co spowodowało drastyczny spadek wskaźnika obłożenia hoteli już w pierwszej połowie marca. Wraz z obostrzeniami, m.in. zamknięciem przejść granicznych, sytuacja przedsiębiorców z branży hotelarskiej stała się wręcz dramatyczna. Najbliższe miesiące niewątpliwie będą nie lada wyzwaniem dla wielu obiektów i ich właścicieli. Zwłaszcza dla tych, którzy realizację swojego projektu postanowili wesprzeć finansowaniem zewnętrznym i ciąży na nich zobowiązanie regulowania comiesięcznych wysokich rat. W tym przypadku pomocą może okazać się restrukturyzacja kredytu firmowego.

Czym jest restrukturyzacja zadłużenia?

Restrukturyzacja zadłużenia to zmiana początkowych warunków spłaty kredytu czy pożyczki, na inne, bardziej dopasowane do obecnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Rozwiązanie to pozwala uniknąć poważnych problemów finansowych, związanych z niewypłacalnością. Podstawowym celem restrukturyzacji zobowiązania jest poprawa płynności finansowej, która ma pozytywnie wpłynąć na wskaźniki ekonomiczno-finansowe firmy.

Podstawowymi parametrami kredytu, o których zmianę możemy wnioskować, aby poprawić naszą sytuację finansową i ułatwić spłatę zobowiązania są:

  • Wakacje kredytowe. Kiedy problemem jest chwilowy brak środków lub musimy budżet przedsiębiorstwa wydatkować na inne nieprzewidziane cele, ale wiemy, że sytuacja firmy wróci do normy w ciągu kilku tygodni czy miesięcy. To rozwiązanie pozwoli nam na zaniechanie płatności rat na okres, jaki wynegocjujemy z bankiem.
  • Przedłużenie okresu kredytowania. Jeśli kłopotów finansowych firmy spodziewamy się w dłuższej perspektywie, możliwe jest wydłużenie okresu kredytowania. Spowoduje to zmniejszenie wysokości miesięcznej raty. Należy jednak pamiętać, iż ułatwi to regulowanie comiesięcznych należności, ale spowoduje, że całościowy koszt kredytu, ostatecznie niestety wzrośnie.
  • Zmiana harmonogramu spłat i wysokości rat. Renegocjowanie warunków spłaty kredytu może uwzględniać również zmianę przyjętego systemu, np. z rat równych na malejące, bądź raty balonowe – zmiana rat stałych na rosnące.

Kiedy pomyśleć o restrukturyzacji kredytu?

Do takich sytuacji zaliczają się np:

  • Przejściowe problemy z płynnością finansową. Jeśli przewidujemy, że nastąpią w naszej firmie tymczasowe problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań, np. z powodu większych wydatków, to sygnał, aby zawczasu rozważyć restrukturyzację zaciągniętego zobowiązania. Czas gra tu na naszą niekorzyść, więc warto zrobić to jak najszybciej.
  • Obniżenie dochodów. Wbrew temu, że w dniu podpisywania umowy kredytu sytuacja finansowa przedsiębiorstwa przedstawiała się doskonale, w trakcie spłaty, która jest rozciągnięta w czasie, może się ona zmienić. W takim przypadku restrukturyzacja kredytu może pomóc w ucieczce przed poważnymi problemami.
  • Sytuacje losowe. Proces ubiegania się o kredyt w wystarczający sposób uświadamia wielu kredytobiorcom odpowiedzialność związaną z pożyczeniem pieniędzy z banku. Jednak na przekór dobrym intencjom i sumiennej spłacie kolejnych rat zobowiązania w wyniku czynników zewnętrznych, na które nie mamy wpływu, w naszej działalności lub na rynku może pojawić się kryzys. Wówczas również warto decydować się na restrukturyzację długu jak najszybciej i nie czekać na zdecydowanie poważniejsze konsekwencje braku płynności finansowej.

Warto również pamiętać, że restrukturyzację kredytu najkorzystniej byłoby robić wtedy, gdy spodziewamy się pogorszenia sytuacji, a nie wtedy gdy już ona nastąpiła. Bank przychylniej będzie patrzył na możliwość zmiany warunków, wtedy gdy będziemy postrzegani jako solidny kredytobiorca, spłacający swoje zobowiązania na czas.

Restrukturyzacja długu – czy warto? Kogo poprosić o pomoc?

Najgorszym rozwiązaniem jest chęć ukrycia tego stanu rzeczy. Przeciwnie – bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej poinformować wierzycieli, czyli banki, które udzieliły nam kredytów, że pojawiło się niebezpieczeństwo nieterminowej spłaty.

Biorąc pod uwagę obecną politykę restrukturyzacyjną, która jest mocno dostosowywana do potrzeb i możliwości kredytobiorcy, otrzymanie pozytywnej decyzji wydaje się jak najbardziej prawdopodobne. W takiej sytuacji sporządzony zostaje jedynie aneks do wcześniej zawartej umowy, w którym znajdować się będą nowe warunki spłaty kredytu – w tym zaktualizowana wysokość miesięcznej raty oraz nowy termin spłaty kredytu.

Pierwszym działaniem, jakie należy podjąć, jest złożenie wniosku restrukturyzacyjnego w instytucji finansowej kredytującej firmę. Oprócz tego banki mogą zażądać wypełnienia dodatkowych załączników, obrazujących obecną sytuację finansową firmy oraz przedstawić zaktualizowane prognozy finansowe.

Oczywiście na etapie procedowania wniosku firma może być proszona o złożenie dodatkowych wyjaśnień, a w późniejszym etapie konieczne mogą być dalsze rozmowy i negocjacje. Dla wielu firm może stanowić to pewien problem i trudność.

Skorzystać wtedy mogą z usług wyspecjalizowanych podmiotów, takich jak nasza firma. Zespół aob consulting w imieniu Klienta zajmie się przygotowaniem niezbędnej dokumentacji aplikacyjnej oraz towarzyszyć mu będzie na każdym etapie procedowania wniosku, aż do pełnego sukcesu, jakim w tym przypadku będzie podpisanie najkorzystniejszego dla przedsiębiorcy aneksu do umowy kredytowej.

Autor wpisu

    Kontakt

    Skontaktuj się
    z nami

    adres
    Armii Krajowej 14b, IIIp
    72-600 Świnoujście

    Formularz kontaktowy

      Zapytanie

      Termin

      Dane kontaktowe

      Zgody

      Zapisz się do newslettera

      Bądź na bieżąco z naszymi artykułami

        Imię
        Nazwisko
        E-mail
        Zapoznałam/em się z informacjami o Administratorze oraz o przetwarzaniu moich danych osobowych. Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi. Jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług, w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę, a także w przyszłości przekazywać informacje handlowe.