Artykuły
Nieruchomości

Prowizja dla pośrednika nieruchomości – czym jest i ile wynosi?

Pośrednik to niewątpliwe wsparcie przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości. Korzystając z jego usług, możemy m.in. zaoszczędzić sporo czasu, a także mieć pewność, że wszelkie formalności związane z przekazaniem parceli zostaną dopięte na ostatni guzik.

  • Ile wynosi jego wynagrodzenie?
  • Z czego się składa i kto powinien je zapłacić?
  • Jak negocjować jego wysokość?

Ile wynoszą prowizje dla pośredników na rynku nieruchomości?

Przyjmuje się, że wynagrodzenie dla pośrednika wynosi od 3 do 5% wartości nieruchomości. Zdarza się jednak, że jest ono minimalnie mniejsze lub zdecydowanie większe.

Kwestia ta pozostaje do negocjacji pomiędzy sprzedającym lub kupującym i pośrednikiem, a na jej wysokość wpływ ma wiele czynników.

Co ma wpływ na wysokość prowizji dla pośrednika?

Kwota wynagrodzenia dla agenta nieruchomości zależy przede wszystkim od tego, jaką pracę wykona on dla swojego zleceniodawcy.

W przypadku niższych prowizji (np. na poziomie 2%) – zleceniodawca może oczekiwać jedynie podstawowego wsparcia w zakresie przeprowadzenia transakcji oraz kontaktu z potencjalnymi klientami.

Jeśli natomiast zleceniodawca wyrazi zgodę na wyższą prowizję – pośrednik będzie mógł zrealizować szerszy zakres usług. Na wysokość prowizji ma też wpływ specyfika zlecenia.

W przypadku sprzedaży działek budowlanych wynagrodzenie zazwyczaj jest wyższe niż w przypadku mieszkań, ponieważ czas potrzebny na sprzedaż ziemi trwa dłużej, a proces wymaga większej ilości środków wydanych na marketing.

W przypadku nieruchomości przeznaczonych pod inwestycje – pośrednik musi uzyskać odpowiednią dokumentację oraz przygotować analizy i wizualizacje.

Kto płaci pośrednikowi prowizję za podjęte działania?

Zdania w tym temacie są podzielone.

Niektórzy twierdzą, że pośrednik troszczy się o bezpieczeństwo transakcji z korzyścią dla obu stron i zapłata jego wynagrodzenia powinna być podzielona pomiędzy sprzedającego, a kupującego.

Jeszcze inni są zdania, że za usługę pośrednika powinien zapłacić wyłącznie nabywca nieruchomości, ponieważ to on dzięki pośrednikowi unika ryzyka.

Większość kupujących jest jednak zdania, że interes w znalezieniu nabywcy i sfinalizowaniu jej sprzedaży ma wyłącznie właściciel i to on powinien zapłacić prowizję.

Zdarza się również, że zarówno sprzedający, jak i kupujący, korzystają z usług niezależnych pośredników. W tej sytuacji obie strony są zabezpieczone od strony czysto formalnej i rozliczają się z prowizji wyłącznie ze „swoimi” pośrednikami.

Niezależnie od wybranego rozwiązania, za obsługę transakcji powinien zapłacić wyłącznie ten, na rzecz kogo pośrednik wykonuje usługę (z kim została podpisana umowa o pośrednictwo).

Czy można zapłacić pośrednikowi wyłącznie w przypadku sprzedaży?

Przyjęło się, że prowizję wypłaca się pośrednikowi dopiero po zawarciu transakcji. Zanim to jednak nastąpi, wykonuje on szereg czynności, które pochłaniają zarówno jego czas, jak i środki finansowe.

Wykonanie sesji zdjęciowej, wirtualnego spaceru, prezentacji filmowej, a nawet paliwo wydane na dojazdy i spotkania z klientami – stanowią dla pośrednika spore koszty.

W przypadku rozliczania prowizyjnego – otrzyma on wynagrodzenie wyłącznie, jeśli transakcja odniesie skutek. Dlatego też wielu pośredników zabezpiecza się na kilka sposobów.

Jednym z rozwiązań jest ustanowienie wynagrodzenia płatnego z góry lub za każdy zrealizowany etap. Często stosowane jest też zastrzeżenie kary w razie niewykonania umowy przez klienta, np. sprzedaży nieruchomości na własną rękę albo za pośrednictwem innej osoby.

Jakie kwestie wziąć pod uwagę przy negocjowaniu ceny?

Jeżeli agent nieruchomości skłonny jest do obniżenia swojego wynagrodzenia, to zapewne dostarczy Ci produkt, który również wart jest mniej.

Co więcej – jeśli Twój pośrednik łatwo obniża swoje wynagrodzenie, to czy będzie w stanie wynegocjować korzystne warunki sprzedaży Twojej nieruchomości?

Jeśli pośrednik otrzyma mniej pieniędzy, to musisz liczyć się z tym, że wyda ich mniej na marketing, a tym samym – proces sprzedaży znacznie się wydłuży.

Zanim podpiszesz umowę z pośrednikiem, zapytaj więc o zakres usług, które dla Ciebie wykona. Na tej podstawie będziesz w stanie ocenić, ile możesz za nie zapłacić. Przy tej okazji warto poprosić agenta o listę zadań, do których wykonania się zobowiązuje się – zarówno w trakcie sprzedaży, jak i po niej.

Z jakich usług warto skorzystać przy podejmowaniu współpracy z agentem nieruchomości?

Przy podpisywaniu umowy z pośrednikiem, warto dopytać o usługi takie, jak:

  • profesjonalna sesja zdjęciowa;
  • stworzenie filmu promocyjnego;
  • nagranie oraz ujęcia z drona;
  • przygotowanie prezentacji 3D lub wirtualnego spaceru;
  • home staging;
  • opracowanie strategii marketingowej;
  • przesyłanie bieżącego raportu wykonywanych działań.

Choć prezentowane rozwiązania mogą nieznacznie wpłynąć na wysokość prowizji, zdecydowanie zwiększą szansę na dotarcie z ofertą do odpowiednich osób i sfinalizowanie transakcji.

Autor wpisu

W aob consulting współpracuję ze wszystkimi działami w firmie w celu poprawy jakości, wydajności i efektywności pracy. Zajmuję się analizą i doskonaleniem procedur organizacyjnych oraz czynnościami z zakresu HR.

Moim zadaniem jako Specjalista ds. Nieruchomości jest wstępna analiza możliwości i potencjału parceli. Ustalam pracę przy projektach, tworze opisy nieruchomości i scenariusze do filmów marketingowych. Współpracuję z architektami przy tworzeniu koncepcji zagospodarowania terenu i firmami zewnętrznymi przy realizacji wizualizacji nieruchomości.

Posiadam licencję pośrednika obrotu nieruchomościami nr: 25317

Prywatnie lubię spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Uwielbiam biegać, pływać i grać w siatkówkę.

Magdalena Taborowska

Specjalista ds. nieruchomości
licencja nr 25317

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

adres
Armii Krajowej 14b, IIIp
72-600 Świnoujście

Formularz kontaktowy

    Zapytanie

    Termin

    Dane kontaktowe

    Zgody

    Zapisz się do newslettera

    Bądź na bieżąco z naszymi artykułami

      Imię
      Nazwisko
      E-mail
      Zapoznałam/em się z informacjami o Administratorze oraz o przetwarzaniu moich danych osobowych. Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi. Jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług, w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę, a także w przyszłości przekazywać informacje handlowe.