Artykuły
Finansowanie

Ubezpieczenie floty pojazdów – dlaczego się opłaca.

Prowadząc działalność gospodarczą, posiadamy wiele pojazdów. Część z nich stanowi naszą własność, część to pojazdy w leasingu. Gdy liczba pojazdów służbowych rośnie, trudno zapanować nad ich ubezpieczeniem. Jednak duża liczba pojazdów może oznaczać mniejsze koszty ubezpieczenia. Dlaczego? W przypadku, gdy posiadamy co najmniej 10 pojazdów, możemy objąć wszystkie pojazdy wspólnym ubezpieczeniem w ramach umowy generalnej. Dzięki temu pieniądze zaoszczędzone na ubezpieczeniu pojazdów możemy przeznaczyć na inne cele.

W artykule wyjaśniamy:

 • Na czym polega ubezpieczenie flotowe?
 • Dlaczego jest tańsze niż ubezpieczenie każdego z pojazdów z osobna?
 • Kiedy dokonujemy płatności za ubezpieczenie flotowe?

Na czym polega ubezpieczenie flotowe?

Podstawowym kryterium jest liczba posiadanych przez przedsiębiorstwo pojazdów. Minimalną liczbą jest 10 (bierzemy pod uwagę także pojazdy w leasingu), choć niektóre zakłady ubezpieczeń obejmują ubezpieczeniem nawet flotę liczącą zaledwie 5 pojazdów. Jest to jednak raczej wyjątek od reguły. W ofercie ubezpieczenia flotowego zakłady ubezpieczeń przedstawiają składkę za dane ubezpieczenie dla wszystkich posiadanych pojazdów. Wyobraźmy sobie, że posiadamy 20 pojazdów. Część z nich to samochody osobowe, pozostałe to samochody ciężarowe. Samochody mają różną wartość i wiek. Dlatego, dla niektórych pojazdów chcemy AC (w przypadku pojazdu w leasingu jest to obowiązek), Assistance oraz ubezpieczenie szyb, a w przypadku pozostałych pojazdów zadowolimy się jedynie obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Sytuacja, w której zakres ubezpieczenia poszczególnych pojazdów się różni, jest całkowicie naturalna. Dlatego ubezpieczyciele oferują nam składkę za poszczególne rodzaje ubezpieczeń ( OC, AC, Auto Szyby itp.), która jest taka sama dla wszystkich pojazdów. Jedynym kryterium jest rodzaj pojazdów. Zatem zakłady ubezpieczeń oferują nam jednolitą składkę za OC dla pojazdów osobowych oraz jednolitą składkę dla wszystkich posiadanych przez nas pojazdów ciężarowych. To samo dotyczy innych rodzajów ubezpieczeń. W przypadku AutoCasco składka jest ustalana jako procent wartości pojazdu. Zatem podpisując umowę, ubezpieczenia flotowego od razu wiemy, że np. składka za ubezpieczenie OC każdego pojazdu osobowego wyniesie 700 złotych, a każdego pojazdu ciężarowego 1200 złotych.

Dlaczego ubezpieczenie flotowe jest tańsze?

W ramach ubezpieczenia floty jeden ubezpieczyciel, ubezpiecza wszystkie nasze pojazdy. Ryzyko, że we wszystkich pojazdach wystąpi szkoda, jest niewielkie. Z uwagi na to, że ryzyko rozkłada się na wiele pojazdów, zakłady ubezpieczeń mogą nam zaproponować znacznie niższe składki za ubezpieczenie. Z naszego doświadczenia wynika, że klienci, którzy do tej pory mieli osobne polisy dla każdego z pojazdów, po zdecydowaniu się na ubezpieczenie flotowe, na samym OC oszczędzili przynajmniej 30 procent.

Na wysokość składki decydujący wpływ ma dotychczasowa szkodliwość – czyli liczba i wysokość odszkodowań wypłaconych w przeszłości z tytułu zawartych przez nas polis. Zdobycie zaświadczeń o dotychczasowym przebiegu ubezpieczenia wszystkich pojazdów jest wymagane przez zakłady ubezpieczeń do przygotowania oferty ubezpieczenia. Bez przedstawienia zaświadczeń nie jest możliwe oszacowanie ryzyka i wyliczenie składek za ubezpieczenie. Jednakże pozyskanie zaświadczeń i negocjacje z zakładami ubezpieczeń są rolą naszego brokera, więc nie obciążają naszej kadry.

Kiedy opłacamy składkę?

W momencie, gdy dotychczasowe ubezpieczenie danego pojazdu się kończy, nasz broker ubezpieczeniowy zgłasza pojazd do ubezpieczenia i ubezpieczyciel wystawia polisę na warunkach wskazanych w umowie floty. Składkę opłacamy więc za każdy pojazd oddzielnie, a nie za wszystkie na raz. Dotyczy to także pojazdów, które kupimy w trakcie obowiązywania umowy – będziemy mogli je ubezpieczyć na warunkach określonych w umowie floty. Umowa ubezpieczenia floty pojazdów obowiązuje przez rok, a jej ważność upływa w momencie wystawienia polisy dla ostatniego pojazdu. Wówczas, po zakończeniu „jednego okrążenia”, zawieramy umowę floty na następny rok.

Wobec tego zawarcie umowy ubezpieczenia flotowego nie zobowiązuje nas do opłacenia z góry składek za wszystkie ubezpieczenia. Umowa floty jedynie określa warunki ubezpieczenia i stawki za poszczególne rodzaje ubezpieczeń dla wszystkich pojazdów, nie przerywa też dotychczas zwartych polis. Warunki pozostają niezmienne nawet wtedy, gdy w trakcie obowiązywania umowy w którymś z pojazdów wystąpi szkoda.

Ubezpieczenie floty pojazdów daje nam gwarancję stałości składki dla wszystkich pojazdów. Pozwala także zaoszczędzić ubezpieczeniu pojazdów nawet kilkadziesiąt procent. Dlatego wszystkie przedsiębiorstwa, które posiadają minimum 10 pojazdów, powinny się decydować na ubezpieczenie flotowe jako tańszą alternatywę dla odrębnego ubezpieczania każdego z posiadanych pojazdów.

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

adres
Armii Krajowej 14b, IIIp
72-600 Świnoujście

Formularz kontaktowy

  Zapytanie

  Termin

  Dane kontaktowe

  Zgody

  Zapisz się do newslettera

  Bądź na bieżąco z naszymi artykułami

   Imię
   Nazwisko
   E-mail
   Zapoznałam/em się z informacjami o Administratorze oraz o przetwarzaniu moich danych osobowych. Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi. Jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług, w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę, a także w przyszłości przekazywać informacje handlowe.

   Prezentacja nieruchomości

   Wypełnij formularz, nasz konsultant prześle Ci dokumenty

    Imię
    Nazwisko
    E-mail
    Telefon
    Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, iż Administratorem Państwa danych osobowych jest aob consulting Sp. z o.o. Sp. K. z siedzibą w Świnoujściu (72-600), ul. Armii Krajowej 14B, NIP: 8551585816 Polityka prywatności.