Artykuły
Finansowanie

Jak restrukturyzacja kredytu może pomóc Twojej firmie produkcyjnej?

Założenia biznesowe dla branży produkcyjnej potrafią zmienić się z dnia na dzień wskutek nieprzewidzianych w planach biznesowych czynników — jak np. wirus opanowujący cały kraj stopujący plany firmy. W obliczu zdarzeń losowych ważne jest, by firma w odpowiednim momencie podjęła plan naprawczy dający firmie możliwość dalszego funkcjonowania mimo zmieniających się warunków. Jednym z najkorzystniejszych dla firmy w takim okresie rozwiązań jest zmiana warunków zaciągniętego zobowiązania w postaci restrukturyzacji kredytu firmowego.

W artykule wyjaśniamy:

 • Jak wiele ryzyk czeka na właścicieli firm produkcyjnych i jak one mają się do planów długoletnich.
 • Restrukturyzacja kredytowa jako instrument pomocniczy przywracający „płynność finansową”.
 • Co jest wynikiem restrukturyzacji finansowej.
 • Kiedy występować o restrukturyzację kredytową.
 • Do kogo kierować się z pomocą w negocjacjach najlepszych warunków.

Jak wiele ryzyk czeka na właścicieli firm produkcyjnych i jak one mają się do planów długoletnich?

Ze względu na obecnie panującą sytuację wiele firm prowadzących działalność produkcyjną znalazło się w bardzo ciężkiej sytuacji. Wiele z nich, produkujących inne produkty niż tzw. dobra pierwszej potrzeby, znalazło się nad przepaścią. Sytuację taką spowodowały przede wszystkim czynniki takie jak: spadek popytu na produkowane wyroby, problemy z zaopatrzeniem w materiały i podzespoły, zatory płatnicze po stronie odbiorców. W obliczu tych czynników firmy może dotknąć również spadek cen produktów czy żądanie wydłużenia okresu zapłaty przez kontrahentów.

Do powyższych problemów należy również dodać konieczność spłaty kredytów inwestycyjnych, z których korzysta znaczna część firm oraz kredytów obrotowych, z których korzysta większość producentów. Dodając do tego koszty stałe ponoszone niemal przez wszystkie firmy, otrzymujemy niemal prostą ścieżkę do utraty płynności finansowej, swoistej „śmierci klinicznej” przedsiębiorstwa.

Reakcją polskiego rządu na pogorszenie się sytuacji gospodarczej jest wdrażanie szeregu działań pomocowych, począwszy od różnego rodzaju ulg i zwolnień, po pożyczki i kredyty. W opinii wielu ekspertów i praktyków życia gospodarczego najważniejsze z nich powinny być działania podtrzymujące i poprawiające płynność finansową.

Restrukturyzacja kredytowa jako instrument pomocniczy przywracający „płynność finansową”.

Jak widać, słowo „płynność finansowa” jest odmieniane przez wszystkie przypadki i jest niejako kluczem do pozostałych działań pomocowych.

Duży wpływ na poprawę płynności finansowej firmy mogą mieć, i to niezależnie od oferowanych instrumentów pomocowych, decyzje i działania samych przedsiębiorców. Jednym z takich działań jest restrukturyzacja posiadanych przez firmę kredytów.

Restrukturyzacja kredytu firmowego to zmiana warunków dotyczących spłaty zaciągniętego zobowiązania. W interesie podmiotu, mającego problemy ze spłatą kredytu, jest przede wszystkim zmniejszenie wysokości jego miesięcznych rat, poprzez zwiększenie ich liczby.

Korzystne może być również wynegocjowanie okresu karencji w spłacie kapitału i odsetek. Restrukturyzacja zadłużenia pozwala na zmianę modelu spłaty, co wprawdzie okazuje się mniej korzystne dla firmy w dłuższej perspektywie czasu, lecz pozwala na uniknięcie niewypłacalności.

Restrukturyzację zadłużenia należy rozpocząć jak najszybciej w przypadku stwierdzenia problemów z regularną spłatą kredytu przez firmę.

Co jest wynikiem restrukturyzacji finansowej?

W wyniku pomyślnie wdrożonej restrukturyzacji poprawi się znacząco płynność finansowa. Strumienie finansowe w normalnym wypadku przeznaczone do obsługi zadłużenia zostaną skierowane do finansowania bieżącej działalności firmy.

W przypadku branż kapitałochłonnych mówimy tutaj o niebagatelnych kwotach. Brak konieczności spłaty odsetek wpłynie także korzystnie na wynik finansowy oraz poprawę wskaźników rentowności branych pod uwagę przez instytucje finansujące.

Wreszcie zainicjowanie procedury restrukturyzacyjnej zwiększy wiarygodność w oczach banku, poprzez stworzenie wizerunku odpowiedzialnego kredytobiorcy.

Kiedy występować o restrukturyzację kredytową?

Z rozpoczęciem procedury restrukturyzacji nie należy zwlekać. Zwykle pozytywna decyzja banku uwarunkowana jest brakiem opóźnień w dotychczasowej spłacie kredytu.

Pierwszym działaniem, jakie należy podjąć, jest złożenie wniosku restrukturyzacyjnego w instytucji finansowej kredytującej firmę. Dodatkowo banki mogą zażądać wypełnienia dodatkowych załączników obrazujących obecną sytuację finansową firmy oraz prognoz finansowych.

Do kogo kierować się z pomocą w negocjacjach najlepszych warunków?

Oczywiście na etapie procedowania wniosku firma może być proszona o złożenie dodatkowych wyjaśnień, a w późniejszym etapie konieczne mogą być dalsze rozmowy i negocjacje. Dla wielu firm może stanowić to pewien problem i trudność.

Skorzystać wtedy mogą z usług wyspecjalizowanych podmiotów, takich jak nasza firma. W imieniu naszych klientów możemy zająć się przygotowaniem niezbędnej dokumentacji aplikacyjnej oraz towarzyszyć na każdym etapie procedowania wniosku, aż do pełnego sukcesu, jakim w tym przypadku będzie podpisanie korzystnego dla klienta aneksu umowy kredytowej.

Autor wpisu

Z wykształcenia jestem ekonomistą – o specjalności finanse.

W zakres moich obowiązków wchodzi koordynowanie i nadzór nad szeroko rozumianą polityką finansową firmy oraz przygotowanie dokumentacji finansowej dla klientów, głównie dla podmiotów ubiegających się o pozyskanie finansowania.

Współpracuję również z klientami i instytucjami finansującymi na etapie oceny dokumentacji aplikacyjnej.

Tomasz Korzeniewski

Financial Manager/Analityk Finansowy

  Kontakt

  Skontaktuj się
  z nami

  adres
  Armii Krajowej 14b, IIIp
  72-600 Świnoujście

  Formularz kontaktowy

   Zapytanie

   Termin

   Dane kontaktowe

   Zgody

   Zapisz się do newslettera

   Bądź na bieżąco z naszymi artykułami

    Imię
    Nazwisko
    E-mail
    Zapoznałam/em się z informacjami o Administratorze oraz o przetwarzaniu moich danych osobowych. Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi. Jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług, w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę, a także w przyszłości przekazywać informacje handlowe.

    Prezentacja nieruchomości

    Wypełnij formularz, nasz konsultant prześle Ci dokumenty

     Imię
     Nazwisko
     E-mail
     Telefon
     Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, iż Administratorem Państwa danych osobowych jest aob consulting Sp. z o.o. Sp. K. z siedzibą w Świnoujściu (72-600), ul. Armii Krajowej 14B, NIP: 8551585816 Polityka prywatności.