Artykuły
Nieruchomości

Pośrednik nieruchomości – czy warto podjąć z nim współpracę?

Decydując się na zakup lub sprzedaż nieruchomości, warto zastanowić się nad tym, czy i w jaki sposób może nam w tym pomóc pośrednik. Proces poszukiwania odpowiedniej działki czy lokalu, jak również osoby zainteresowanej zakupem naszej parceli, może być długi i męczący – odpowiedni pośrednik może w tej sytuacji okazać się nieocenionym wsparciem.

Kim jest pośrednik nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości to osoba pośrednicząca pomiędzy klientem, który sprzedaje lub oddaje w wynajem nieruchomość a tym, który zamierza ją zakupić lub wynająć. Zajmuje się on przygotowywaniem ofert i dotarciem do odpowiednich klientów. Pomaga też w załatwieniu formalności i weryfikowaniu kwestii prawnych.

Co daje współpraca z pośrednikiem?

Dotarcie do najlepszych ofert

Proces poszukiwania nieruchomości na własną rękę bywa bardzo czasochłonny. Ceny i stan dostępnych na rynku ofert znacząco się różnią. Mnogość portali ogłoszeniowych sprawia, że oferty często się dublują, a te same lokalizacje różnią między sobą ceną czy opisem. W tej sytuacji pośrednik może okazać się bardzo pomocny – po przeprowadzeniu wywiadu co do naszych oczekiwań, zaproponuje konkretne oferty, dopasowane do naszych potrzeb, a my zyskamy cenny dla nas czas.

Podobnie jest w przypadku sprzedaży nieruchomości – musimy liczyć się z tym, że jeśli zdecydujemy się działać na własną rękę, to proces sprzedaży może się wydłużyć, a narzędzia, z których skorzystamy, mogą okazać się kosztowne lub nieefektywne. Pośrednik korzystając ze swojego doświadczenia, dotrze do osób zainteresowanych za pomocą dopasowanych kanałów, które sprawdziły się w przypadku innych jego projektów, a my zaoszczędzimy zarówno czas, jak i pieniądze.

Wsparcie w zakresie formalności

Umowy podpisywane na własną rękę często są błędnie sformułowane i nie zawierają podstawowych zapisów chroniących interes obu stron. Pośrednik nieruchomości zadba o to, by umowa była napisana w odpowiedni sposób.

Może on też okazać się też nieocenionym wsparciem w pozyskaniu odpowiednich dokumentów i zaświadczeń, które są niezbędne przy przeniesieniu własności.

Bezpieczeństwo transakcji

Zdarzają się sytuacje, w których stan prawny nieruchomości znacząco odbiega od tego, który deklarował właściciel. Współpraca z pośrednikiem daje nam poczucie bezpieczeństwa – gdyby pośrednik nie sprawdził faktycznego stanu nieruchomości i doprowadził do niekorzystnego dla kupującego przeniesienia własności – poniósłby konsekwencje (również finansowe).

Oszacowanie wartości nieruchomości

Ceny podobnych nieruchomości w tym samym rejonie miasta mogą różnić się od siebie nawet o kilkadziesiąt procent. Pośrednik nieruchomości ma doświadczenie i narzędzia, które pomogą ocenić realną wartość nieruchomości. Dzięki jego wiedzy unikniemy niekorzystnej transakcji.

Negocjacje cenowe

Nieodłącznym elementem sprzedaży są negocjacje. Jeśli nie czujemy się na siłach, by omawiać warunki umowy, możemy powierzyć to zadanie naszemu pośrednikowi, który uzyska dla nas najlepszą cenę.

Nie ulega więc wątpliwości, że pośrednik nieruchomości może okazać się nieocenioną pomocą. Korzystając z jego usług, możemy zaoszczędzić sporo czasu, dotrzeć do większej ilości osób, a także zyskać „święty spokój”, mając pewność, że dopełniliśmy wszelkich formalności związanych z przekazaniem nieruchomości.

Autor wpisu

W aob consulting współpracuję ze wszystkimi działami w firmie w celu poprawy jakości, wydajności i efektywności pracy. Zajmuję się analizą i doskonaleniem procedur organizacyjnych oraz czynnościami z zakresu HR.

Moim zadaniem jako Specjalista ds. Nieruchomości jest wstępna analiza możliwości i potencjału parceli. Ustalam pracę przy projektach, tworze opisy nieruchomości i scenariusze do filmów marketingowych. Współpracuję z architektami przy tworzeniu koncepcji zagospodarowania terenu i firmami zewnętrznymi przy realizacji wizualizacji nieruchomości.

Posiadam licencję pośrednika obrotu nieruchomościami nr: 25317

Prywatnie lubię spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Uwielbiam biegać, pływać i grać w siatkówkę.

Magdalena Taborowska

Specjalista ds. nieruchomości
licencja nr 25317

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

adres
Armii Krajowej 14b, IIIp
72-600 Świnoujście

Formularz kontaktowy

  Zapytanie

  Termin

  Dane kontaktowe

  Zgody

  Zapisz się do newslettera

  Bądź na bieżąco z naszymi artykułami

   Imię
   Nazwisko
   E-mail
   Zapoznałam/em się z informacjami o Administratorze oraz o przetwarzaniu moich danych osobowych. Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi. Jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług, w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę, a także w przyszłości przekazywać informacje handlowe.