Artykuły
Finansowanie

Jak restrukturyzacja zobowiązań pozwoli Twojej firmie przetrwać ciężkie czasy?

Śmiałe plany dotyczące firmowych inwestycji, choć w większości przypadków solidnie przemyślane i poprzedzone dokładnymi analizami finansowymi czy badaniami rynku, nie zawsze od razu przekładają się na sukces biznesowy. Wtedy płynna spłata zaciągniętego przez firmę zobowiązania może okazać się niemałym problemem.

Na szczęście, jeśli w porę zareagujemy na pierwsze sygnały zbliżającego się kryzysu, jesteśmy w stanie wyjść obronną ręką z tej sytuacji, nie tracąc tym samym w oczach banku wizerunku solidnego kredytobiorcy. Rozwiązaniem okazać się może restrukturyzacja zobowiązania firmowego.

Czym jest restrukturyzacja zadłużenia?

W najprostszych słowach restrukturyzacja zadłużenia to zmiana początkowych warunków spłaty kredytu czy pożyczki, na inne, bardziej dopasowane do obecnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Rozwiązanie to pozwala uniknąć poważnych problemów finansowych, związanych z niewypłacalnością. Podstawowym celem restrukturyzacji zobowiązania jest poprawa płynności finansowej, która ma pozytywnie wpłynąć na wskaźniki ekonomiczno-finansowe firmy.

W większości przypadków polscy przedsiębiorcy decydują się na restrukturyzację finansową, kiedy chcą obniżyć poziom zadłużenia firmy.

Kiedy warto pomyśleć o restrukturyzacji kredytu?

Do takich sytuacji zaliczają się np.:

 • Przejściowe problemy z płynnością finansową. Jeśli przewidujemy, że nastąpią w naszej firmie tymczasowe problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań, np. z powodu większych wydatków, to sygnał, aby zawczasu rozważyć restrukturyzację zaciągniętego zobowiązania. Czas gra tu na naszą niekorzyść, więc warto zrobić to jak najszybciej.
 • Obniżenie dochodów. Wbrew temu, że w dniu podpisywania umowy kredytu sytuacja finansowa przedsiębiorstwa przedstawiała się doskonale, w trakcie spłaty, która jest rozciągnięta w czasie, może się ona zmienić. W takim przypadku restrukturyzacja kredytu może pomóc w ucieczce przed poważnymi problemami.
 • Sytuacje losowe. Proces ubiegania się o kredyt w wystarczający sposób uświadamia wielu kredytobiorcom odpowiedzialność związaną z pożyczeniem pieniędzy z banku. Jednak na przekór dobrym intencjom i sumiennej spłacie kolejnych rat zobowiązania w wyniku czynników zewnętrznych, na które nie mamy wpływu, w naszej działalności lub na rynku może pojawić się kryzys. Wówczas również warto decydować się na restrukturyzację długu jak najszybciej i nie czekać na zdecydowanie poważniejsze konsekwencje braku płynności finansowej.

Panująca obecnie w kraju i na świecie sytuacja sprawiła, że wiele firm znalazło się w bardzo ciężkiej sytuacji. Reakcją polskiego rządu na pogorszenie się sytuacji gospodarczej jest wdrażanie szeregu działań pomocowych, począwszy od różnego rodzaju ulg i zwolnień, po pożyczki i kredyty. W opinii wielu ekspertów i praktyków życia gospodarczego najważniejsze z nich powinny być działania podtrzymujące i poprawiające płynność finansową.

Autor wpisu

Moim zadaniem w dziale finansów korporacyjnych jest zapewnienie Klientom obsługi na najwyższym poziomie. Odpowiadam za przygotowanie i prezentację oferty firmy, kontakt mailowy i telefoniczny z kontrahentami. Nadzoruję pracę zespołu oraz jego integrację przy projektach inwestycyjnych. Odpowiadam za planowanie zadań oraz rezultaty projektów.

Wykształcenie wyższe zdobyłam broniąc tytułu mgr inż. architektury krajobrazu na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.

Katarzyna Kuć

Project Manager

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

adres
Armii Krajowej 14b, IIIp
72-600 Świnoujście

Formularz kontaktowy

  Wybierz lokal

  Zapytanie

  Termin

  Dane kontaktowe

  Zgody

  Zapisz się do newslettera

  Bądź na bieżąco z naszymi artykułami

   Imię
   Nazwisko
   E-mail
   Zapoznałam/em się z informacjami o Administratorze oraz o przetwarzaniu moich danych osobowych. Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi. Jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług, w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę, a także w przyszłości przekazywać informacje handlowe.

   Prezentacja nieruchomości

   Wypełnij formularz, nasz konsultant prześle Ci dokumenty

    Imię
    Nazwisko
    E-mail
    Telefon
    Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, iż Administratorem Państwa danych osobowych jest aob consulting Sp. z o.o. Sp. K. z siedzibą w Świnoujściu (72-600), ul. Armii Krajowej 14B, NIP: 8551585816 Polityka prywatności.