Artykuły
Finansowanie

Jak restrukturyzacja zobowiązań pozwoli Twojej firmie przetrwać ciężkie czasy?

Śmiałe plany dotyczące firmowych inwestycji, choć w większości przypadków solidnie przemyślane i poprzedzone dokładnymi analizami finansowymi czy badaniami rynku, nie zawsze od razu przekładają się na sukces biznesowy. Wtedy płynna spłata zaciągniętego przez firmę zobowiązania może okazać się niemałym problemem.

Na szczęście, jeśli w porę zareagujemy na pierwsze sygnały zbliżającego się kryzysu, jesteśmy w stanie wyjść obronną ręką z tej sytuacji, nie tracąc tym samym w oczach banku wizerunku solidnego kredytobiorcy. Rozwiązaniem okazać się może restrukturyzacja zobowiązania firmowego.

Czym jest restrukturyzacja zadłużenia?

W najprostszych słowach restrukturyzacja zadłużenia to zmiana początkowych warunków spłaty kredytu czy pożyczki, na inne, bardziej dopasowane do obecnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Rozwiązanie to pozwala uniknąć poważnych problemów finansowych, związanych z niewypłacalnością. Podstawowym celem restrukturyzacji zobowiązania jest poprawa płynności finansowej, która ma pozytywnie wpłynąć na wskaźniki ekonomiczno-finansowe firmy.

W większości przypadków polscy przedsiębiorcy decydują się na restrukturyzację finansową, kiedy chcą obniżyć poziom zadłużenia firmy.

Kiedy warto pomyśleć o restrukturyzacji kredytu?

Do takich sytuacji zaliczają się np.:

 • Przejściowe problemy z płynnością finansową. Jeśli przewidujemy, że nastąpią w naszej firmie tymczasowe problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań, np. z powodu większych wydatków, to sygnał, aby zawczasu rozważyć restrukturyzację zaciągniętego zobowiązania. Czas gra tu na naszą niekorzyść, więc warto zrobić to jak najszybciej.
 • Obniżenie dochodów. Wbrew temu, że w dniu podpisywania umowy kredytu sytuacja finansowa przedsiębiorstwa przedstawiała się doskonale, w trakcie spłaty, która jest rozciągnięta w czasie, może się ona zmienić. W takim przypadku restrukturyzacja kredytu może pomóc w ucieczce przed poważnymi problemami.
 • Sytuacje losowe. Proces ubiegania się o kredyt w wystarczający sposób uświadamia wielu kredytobiorcom odpowiedzialność związaną z pożyczeniem pieniędzy z banku. Jednak na przekór dobrym intencjom i sumiennej spłacie kolejnych rat zobowiązania w wyniku czynników zewnętrznych, na które nie mamy wpływu, w naszej działalności lub na rynku może pojawić się kryzys. Wówczas również warto decydować się na restrukturyzację długu jak najszybciej i nie czekać na zdecydowanie poważniejsze konsekwencje braku płynności finansowej.

Panująca obecnie w kraju i na świecie sytuacja sprawiła, że wiele firm znalazło się w bardzo ciężkiej sytuacji. Reakcją polskiego rządu na pogorszenie się sytuacji gospodarczej jest wdrażanie szeregu działań pomocowych, począwszy od różnego rodzaju ulg i zwolnień, po pożyczki i kredyty. W opinii wielu ekspertów i praktyków życia gospodarczego najważniejsze z nich powinny być działania podtrzymujące i poprawiające płynność finansową.

Autor wpisu

  Kontakt

  Skontaktuj się
  z nami

  adres
  Armii Krajowej 14b, IIIp
  72-600 Świnoujście

  Formularz kontaktowy

   Zapytanie

   Termin

   Dane kontaktowe

   Zgody

   Zapisz się do newslettera

   Bądź na bieżąco z naszymi artykułami

    Imię
    Nazwisko
    E-mail
    Zapoznałam/em się z informacjami o Administratorze oraz o przetwarzaniu moich danych osobowych. Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi. Jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług, w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę, a także w przyszłości przekazywać informacje handlowe.

    Prezentacja nieruchomości

    Wypełnij formularz, nasz konsultant prześle Ci dokumenty

     Imię
     Nazwisko
     E-mail
     Telefon
     Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, iż Administratorem Państwa danych osobowych jest aob consulting Sp. z o.o. Sp. K. z siedzibą w Świnoujściu (72-600), ul. Armii Krajowej 14B, NIP: 8551585816 Polityka prywatności.