Artykuły
Nieruchomości

Dlaczego warto inwestować w Świnoujściu?

Dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu miasto jest popularnym uzdrowiskiem i miejscowością turystyczną, ale też ważnym ośrodkiem gospodarki morskiej i bazą marynarki wojennej. Pojawia się jednak pytanie, czy warto inwestować w Świnoujściu? Pod jakimi względami miasto jest atrakcyjne dla turystów? Czym wyróżnia się na tle innych nadmorskich kurortów?

Świnoujście to miasto położone na północno-zachodnim wybrzeżu Polski.

Jego granice stanowią:

 • Morze Bałtyckie,
 • Zalew Szczeciński,
 • gmina Międzyzdroje
 • granica państwowa z Niemcami.

Atrakcje

Jedną z największych atrakcji Świnoujścia jest jej kilkukilometrowa plaża, która w najszerszym miejscu ma ok. 200 m. Każdego roku poszerza się w wyniku cofania się morza, a dzięki temu świnoujskie kąpielisko jest płytkie i bardzo przyjazne dla turystów.

Poza klasyczną formą spędzania czasu, jaką jest plażowanie, w Świnoujściu można skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych, zabiegów oraz aquaparku, a także odwiedzić oceanarium, Muzeum Rybołówstwa czy dom do góry nogami.

Na pieszo

Wzdłuż plaży poprowadzona jest spacerowa kładka nad wydmami oraz promenada. Na terenie promenady znajdują się m.in. punkty gastronomiczne i kawiarnie oraz muszla koncertowa. Pomiędzy kładką a Promenadą Historyczną znajduje się również Promenada Zdrowia – 950-metrowa ścieżka dla pieszych, rowerów i rolek, z małą architekturą, siłowniami plenerowymi, źródełkami wody pitnej, fontanną, stacjami dla rowerów, placami zabaw i parkiem rekreacyjnym.

Na szczególną uwagę zasługuje ogród sensoryczny z kilkudziesięcioma rodzajami roślin – w tym egzotycznymi.

Miłośnicy pieszych wędrówek mogą odwiedzić zabytkowy Park Zdrojowy, najwyższą na polskim wybrzeżu latarnię morską, a także liczne fortyfikacje i schrony (m.in. Podziemne Miasto, Fort Gerharda, Fort Zachodni i Fort Anioła). Celem wędrówek większości turystów odwiedzających miasto jest charakterystyczny wiatrak Stawa Młyny (uznawany za znak rozpoznawalny Świnoujścia), który usytuowany jest na końcu falochronu zachodniego, położonego na krańcu wyspy Uznam.

Rowerem

W granicach Świnoujścia mieści się ponad sto kilometrów ścieżek rowerowych. Na wyciągnięcie ręki jest też doskonała infrastruktura rowerowa niemieckiej części wyspy Uznam, pozwalająca odwiedzić m. in. klify nieopodal Bansin czy molo w Heringsdorfie.

Na wodzie

Jedną z możliwości spędzenia wolnego czasu jest też rejs statkiem lub katamaranem. Latem można skorzystać z rejsów po Bałtyku i do pobliskich miejscowości (Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin oraz Międzyzdroje). Katamaranem można popłynąć również na wyspę Rugia lub zobaczyć wszystkie 44 wyspy, które wchodzą w skład miasta.

Okolica

Świnoujście położone jest w odległości zaledwie 15 km od Międzyzdrojów, które znane są przede wszystkim z 395-metrowego molo oraz Promenady Gwiazd. Wybierając się do tego miasta, warto zobaczyć m.in. oceanarium, muzeum figur woskowych, Jezioro Turkusowe i Zagrodę Pokazową Żubrów. W pobliżu miasta znajdują się także dwa punkty widokowe położone przy klifach (Kawcza Góra i Gosań).

Transport

Do Świnoujścia dotrzeć można między innymi samochodem oraz autobusem (drogą ekspresową S3), a także pociągami PKP i POLREGIO (bezpośrednia połączenia z większością miast wojewódzkich w Polsce).

Promem

W mieście znajduje się też Terminal Promowy, z którego regularnie kursują promy morskie do Szwecji (do Trelleborg i Ystad, a sezonowo także na wyspę Bornholm). Terminal zapewnia stałe połączenia dla pasażerów, samochodów osobowych, ciężarowych i wagonów kolejowych.

Samolotem

Lotnisko w Szczecinie oddalone jest od Świnoujścia o ok. 70 km (Port lotniczy Szczecin-Goleniów obsługuje całoroczne połączenia do Bergen, Dublinu, Kopenhagi, Krakowa, Liverpoolu, Londynu, Oslo, Stavanger i Warszawy).

W Świnoujściu znajduje się ostatnia stacja niemieckiej kolei nadmorskiej UBB, w oddalonym o 5 km Ahlbecku zatrzymuje się Flixbus (oferujący bezpośrednie połączenia m.in. do Berlina i Hamburgu), a 12 km od miasta położone jest niemieckie lotnisko Heringsdorf Airport (obsługujące loty z
Dortmundu, Stuttgartu, Dusseldorfu, Frankfurtu nad Menem oraznZurychu).

Klimat

Świnoujście jest miastem najbardziej wysuniętym na zachód polskiego wybrzeża, a dzięki temu – ma największą ilość słonecznych dni w ciągu roku oraz najcieplejszą wodę w Bałtyku. Miasto charakteryzują zdecydowanie mniejsze skoki temperatury, niż ma to miejsce w głębi kraju, opady są tu nieduże (ok. 550 mm rocznie), a zimy są łagodniejsze i mniej mroźne. W lecie dzień jest tutaj dłuższy o około godzinę niż w południowej Polsce.

Turystyka

Baza noclegowa ulega ciągłym i dynamicznym przemianom. Powstają nowe obiekty, a już istniejące są stale remontowane i przekształcane. Jak wskazuje Strategia Rozwoju Turystyki Dla Miasta Świnoujście – popyt na pobyty zdrowotne i wypoczynkowe nad Bałtykiem rośnie, a siła nabywców jest większa, niż dostawców.

Z rejestru prowadzonego przez Urząd Miasta w Świnoujściu wynika, że w 2018 roku w mieście dostępnych było 16 962 miejsc noclegowych. W sezonie letnim większość miejsc noclegowych była wyprzedana, a według danych statystycznych GUS stopień ich wykorzystania na przestrzeni całego roku wyniósł 57,8%. Można więc założyć, że w roku 2018 udzielono w Świnoujściu ponad 3 500 000 noclegów (liczba miejsc noclegowych x 57,8% x 365 dni). Biorąc pod uwagę, że średnia długość pobytu wynosi 5 dni, szacuje się, że w Świnoujściu nocowało w tym okresie ponad 700 000 turystów.

Uzdrowisko

Miasto jest popularne również wśród kuracjuszy, którzy korzystają z wyjazdów sanatoryjnych. Według GUS w roku 2018 w zakładach uzdrowiskowych łącznie 18 575 turystów skorzystało z 266
556 noclegów.

Na terenie Świnoujścia znajduje się obecnie 15 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego:

 • 2 szpitale uzdrowiskowe,
 • 11 sanatoria uzdrowiskowe,
 • 1 zakład przyrodoleczniczy,
 • 1 przychodnia uzdrowiskowa.

Uzdrowisko w Świnoujściu prowadzi leczenie w zakresie chorób skóry, górnych i dolnych dróg oddechowych, ortopedyczno-urazowych, reumatycznych, kardiologicznych i nadciśnienia, endokrynologicznych oraz otyłości.

Dlaczego warto inwestować w Świnoujściu?

Zainteresowanie kupnem nieruchomości w Świnoujściu jest tak wysokie, że większość mieszkań i apartamentów zostaje sprzedane jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Bardzo przyjazny klimat sprawia, że miasto jest niezwykle atrakcyjne turystycznie na mapie polskiego wybrzeża. Bogata baza noclegowa i gastronomiczna, a także liczne atrakcje sprawiają, że turyści coraz chętniej odwiedzają miasto i pozostają w nim na dłużej, również w sezonie zimowym. Zniesienie kontroli paszportowej i udostępnienie przejść granicznych spowodowało, że Świnoujście stało się dostępne i atrakcyjne dla turystów z Niemiec i Skandynawii.

Planowana na najbliższe miesiące rozbudowa drogi ekspresowej S3 oraz budowa tunelu łączącego wyspy Wolin i Uznam sprawi, że dojazd do miasta zajmie zdecydowanie mniej czasu, a miasto będzie chętniej odwiedzane przez mieszkańców Polski.

Z uwagi na swoje położenie Świnoujście posiada też wyjątkowo korzystne warunki dla rozwoju branży logistycznej oraz gospodarki morskiej.

Autor wpisu

Jestem specjalistą od performance marketingu. Mam wieloletnie doświadczenie w branży finansowej, nieruchomości oraz mocny background w branżach B2C.

W aob consulting zajmuję się tworzeniem materiałów digital oraz kampanii marketingowych dla nas, oraz naszych klientów.

Prywatnie pasjonat sportu i czarny pas BJJ oraz trener w klubie Berserkers Team Szczecin.

Cezary Żmuda

Marketing Manager

Kontakt

Skontaktuj się
z nami

adres
Armii Krajowej 14b, IIIp
72-600 Świnoujście

Formularz kontaktowy

  Zapytanie

  Termin

  Dane kontaktowe

  Zgody

  Zapisz się do newslettera

  Bądź na bieżąco z naszymi artykułami

   Imię
   Nazwisko
   E-mail
   Zapoznałam/em się z informacjami o Administratorze oraz o przetwarzaniu moich danych osobowych. Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi. Jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług, w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę, a także w przyszłości przekazywać informacje handlowe.